İran’da Yatırım Yapılmalı mı?

الشقق الاروبية في اسطنبول,شقق للبيع في تركيا,شقق للبيع في اسطنبول
European Towers in Istanbul
27 January 2016
tech right en
Turkish for Foreigners / English courses in Istanbul
11 February 2016

İran’da Yatırım Yapılmalı mı?

İran'da yatırım
İran’da Yatırım Yapılmalı mı?

Daha önceki yazımda İran’da inşşat firmalarının yatırımıyla ilgili bir yazı yayınlamıştık. Ambargoların kalkmasıyla birlikte yabancı yatırımlarını teşvik eden, dünya piyasalarına onlarca sinyal gönderildi bunlardan bazıları:
• Tahran borsası 26 Ocak 2016 inanılmaz bir taleple kapanış yaptı
• Ruhani İtalya gezisinde 18 milyar euroluk ekonomik anlaşma imzaladı
• 27 Ocak 2016 Ruhani fransa gezisinde ülkenin kapılarının yabancı yatırıma açık olduğunu söyledi
• Ülkeler ard arda ambargoları kaldırmaya başladı: Japonya gibi
• İran bloke olmuş milyarlar dolar paralarını geri almaya başladı
Reuters haberine göre İran’a yatırım akımı ortadoğuyu yeniden şekillendirebilir.Bunu anlamak çokta zor değil.Ambargolardan dolayı İran sanayisi (inşaat, üretim vs.) üçte biri durmuş vaziyetteydi ve buda topamda ülkenin beşte bir GDP gayri safi yurtiçi hasılayı etkiliyordu. Bankaların ambargoda olmadan önce Avrupa ile ticaret hacmi 27.8 Milyar Euro iken bu ticaret 7.6’a gerilemişti.
Mohammad-Baqe Nobakht (Devlet Planlama Organizasyonu Başkanı) göre ülkenin 306 Milyar Dolar yatırıma ihtiyacı var bunun 204 milyarlık kısmını İran’dan karşılacak ancak geri kalan kısmını yabancı yatırımcısıyla çözmesi gerekiyor.
İran tahminlere göre Asya’nın Kaplan ekonomilerinde olacak ve %8’e yakın ekonomik büyüme kaydedecktir.
Eskilere bakıldığında ister ekonomik ambargolarda veya geçiş dönemlerinde Dubai bu durumdan daha çok nemalanmıştır Yani hep savunduğum bir konu: devletin sıkı bir program içinde İstanbul’u ortadğu ve hatta Avrupa’nın finans merkezi yaparak böyle geçiş dönemleirnde pastanın en büyük kısmını alabilir. Türkiye özellikle hizmet, ,inşşat ve lojistik alanlarında İran’da çok başarılar elde edeceklerine inanıyorum.
İnşaat sektörü Türkiye’de bir noktadan sonra tıkanma noktasına gelebilir.Özellikle arzın fazlalığı bunu tetikler ve bu İran piyasasını çok daha cazip kılabilir. Ancak bu sadece İran’da konut yatırımı değil buna daha geniş bakıp Tahran, Tebriz, Mashhad, İsfahan ve Shiraz’da alışveriş merkezleri yapılbilir.
Aras Real Estate ve Yatırım danışmanlığını daha önceki yazısında da aktardığım gibi, iyi planlama ve durum anlaizleri ile İran piyasası Türk yatırımcılarını sevindire bilir.
Aras Real Estate offers you the best deals in Turkey. We have different kinds of properties, if you don't find what suits you contact us and we will find your special request. We have the best deals for Villas for sale in Istanbul , Flats for sale in Istanbul , for Lands for sale in Istanbul
Share this: