İran’da İnşaat Yatırımı Nasıl Yapılır?

pearl 8
Pearl of Istanbul
18 January 2016
شقق للبيع في تركيا في ليفنت
Istanbul Towers in Levent
26 January 2016

İran’da İnşaat Yatırımı Nasıl Yapılır?

İran'da inşaat yatırımı
Türk Firmalarına İran’da Yatırım Danışmanlığı, İran’la Batı arasında olan nükleer anlaşması yatırımcıları sevindirdi.
Aslında Avrupa’da ve bütün dünya’da beş senedir süren nükleer müzakereleri olumlu sonuçlandı ve bu doğrultuda artık İran’la ticaret yapmak isteyen yatırımcıların sayısı çığ gibi büyüyecek.
İran artık dünya finans piyasasına bağlanacak.Böylelkile yatırımcılar dünyanın birçok bankasında SWIFT ile para transferi sağlayacak.
Ancak neden bir çok banka diyorum ve bütün bankalar demekten çekiniyorum!
Bunun sebebini biraz geçmişte aramak lazım.HSBC bankası ambargoları göz ardı ettiği için veya bizim tabirimiz ile deldiği için geçmişte 2 milyar dolar ceza ödedi. Standard and Charters İngiliz bankası 1 milyar dolar ve tabi ki en büyük hüsran BNP Paribas’a ait oldu ve ambargoları deldiği için 9 milyar dolar ceza ödemek zorunda kaldı.Bu bankaların artık önlerinde herhangi bir yasal engel mevcut değil ancak biraz daha temkinli davranma imkanları olacak.Diğer bankalar bu yokluğu doldurmak için kesinlikle daha mutlu gözükeceklerdir.

Ambargo zamanlarında bile Türkiye’de bazı bankalar özel izinler ile İran’da para transferi kolaylıkla yapıyorlardı ve bu konuda çok deneyimli sayılıyorlar ve eminim daha da özgür ve profesyonel davranacaklar.

Yazımızın diğer bölümünde İran’da yatırım yapmak isteyen inşaat sektörüne deyinmek istiyorum.Artık Türk firmaların en kolaylıkla iş yapacakları bir piyasadır İran.Kültürel yakınlıklarınıda baz alırsak, Ambargonun kalkar kalkmaz haberi Türk inşaat sektörünü harakete geçirdiği açıkça kendini belli ediyor.

Türk İnşşat sektörü İran’da büyük işler yapacağı çok açıktır ve hatta bu doğrultuda İran şartlarını ve yasalarını iyi incelediklerinde bu konuda Rus ve hatta Çin firmalarını bile kolaylıkla geride bırakacakları kuvvetli bir ihtimal.
İranın halkı sosyokütürel yakınlıklardan dolayı Türkiye’ye büyük sempati duymakta ve buna 30 milyon yaşayan İranlı Azeri Türklerini katarsak İran’da iş yapmanın kolaylıklarını daha da çok ortaya koyacaktır.Kesinlikle Türkiye’de deneyimli inşaat firmaların yatırımlarına büyük ihtiyaç var.Alışveriş merkezleri, yol yapımı, rezidans ve devlet projelerinde inanılmaz açık var.

Ancak yatırımın bu kadarda basit olmayacağının anlamakta fayda var.

İran’da İnşaat firmaların yatırım yapmalarının güvenliği ve sürekliliğini sağlamak için önerilerimiz:

Öncelikle bir keşif gezisi yapılması zaten kaçınılmazdır.

Keşiften önce Türkiye’de bulunan İran piyasası konusunda uzman kişilerden profesyonel hizmet alınması lazım.

Firmanın finans gücü ne olursa olsun, küçük ve orta çaplı yatırımlar tercih edilmeli ve riski minimize etmeli

Türkiye’de bürokrası kavramıyla işadamlarımız çok aşina ancak İran bürokrasisi gerçekten yorucu olabilir.Sabırlı olmak lazım

Aras Real Estate’de , kurucu ve çalışanlarının İran’da faaliyet gösterdikleri için bu piyasayı yakından takip ediyor ve Türk firmalara İran’da yatırım yapmak için danışmanlık hizmetlerini sunuyor.
Aras Real Estate offers you the best deals in Turkey. We have different kinds of properties, if you don't find what suits you contact us and we will find your special request. We have the best deals for Villas for sale in Istanbul , Flats for sale in Istanbul , for Lands for sale in Istanbul
Share this: